28 Şubat 2013 Perşembe

“Gökçek Gerçek Büyükşehir Hizmetlerini Yapsın”

Ankara- Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Yüzüncü Yıl bölgesinde Büyükşehir Belediyesi’nin yapılaşmaya açtığı Birlik Parkı'na bitişik bölgede Çankaya Belediyesi'nce yapımı sürdürülen Füsun Sayek park alanın da düzenlediği haftalık basın toplantısında Birlik Parkı, Füsun Sayek Parkı ve Çankaya Belediyesi’nin Çukurambar çevresinde projelendirdiği yeşil kuşak çalışmaları hakkında proje görselleri eşliğinde bilgiler aktardı.

Kim Çankaya’ya yeşil alan kazandırırsa elini öperim...

Basın toplantısı sırasında Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e de bir çağrıda bulunan Başkan Tanık, “Çankaya Belediyesi olarak hiç kimseyle çatışma diye bir derdimiz yok. Aksine halka hizmet için işbirliği ve dayanışmaya hazırız. Yeter ki hizmet yapılsın ve bizim hizmetlerimiz engellenmesin. Büyükşehir Belediyesi bizim park olarak projelendirdiğimiz mülkiyetimizdeki bir arazide park çalışması yapacağım derse, bırakın engellemeyi, kendilerine en içten biçimde teşekkür ederiz. Çankaya’ya kim ki bir avuç yeşil alan kazandırırsa, Çankaya Belediye Başkanı olarak buradan açık biçimde duyuruyorum, o kimsenin elini öpmeye hazırım” dedi.

Birlik Parkı gözden çıkarıldı...

Birlik Parkı’nın Katılım Ortak Payı (KOP) olarak nitelendirilen bir bölge olduğunu, bazı kimselerin yargının verdiği karara dayanak yaparak vatandaşlardan katılım payını toplayarak rant elde etmeye çalıştığını belirten Tanık, Büyükşehir Belediyesi’nin daha önce bu durumdan kalkarak bölgenin yüzde 30’luk bölümünü ticari alan ilan ederek bu sorunu giderecek bir formül ürettiğini hatırlattı. “Ne olduysa bu iki yıl içinde oldu. Nasıl bir uzlaşma hasıl oldu bilemiyoruz. Ama Büyükşehir Belediyesi eski önerisinde ısrar etmek yerine 90 milyonluk kamulaştırma bedelini ödeyemem diyerek, park alanını 2 katı büyüklüğünde konut ve ticaret kullanımında yapılaşmaya açtı. Üstelik buranın park olanı olduğunu bile bile burada mülkiyet toplayarak rant sağlamaya çalışanları afişe edip onlarla mücadele edeceğine, Çankaya Belediyesi’yle mücadele etme yöntemini seçti” diyen Tanık, bölge halkının Birlik Parkı’na sahip çıkmak için verdikleri mücadeleyi kentli yurttaş olma bilinci açısından çok önemli gördüklerini ve desteklerini ifade etti.

Çukurambar bölgesinde ihale edilen parkın yapımını engelleme çabası hukuksal ve ahlaki değil!

Çankaya Belediyesi’nin bölgede Birlik Parkı’na alternatif olarak projelendirdiği Füsun Sayek Parkı’nın yapımının sürdüğünü ve bu alanın Ağustos’ta halkın kullanımına açılacağını ifade eden Tanık, bölgedeki yeşil koridorun devamında park yapımına yönelik proje ve uygulama çalışmalarının tüm hızla sürdüğünün altını çizdi. Çukurambar yeşil koridorunun kuzey ucundaki alan için proje hazırlandığını, açık ihale gerçekleştirildiğini ifade eden Tanık, "Yani herkesin bilgisi dahilinde 7 aylık bir süreç geçti, hiçbir itiraz olmadı. Ama ihaleyi alan müteahhit alana girdiğinde Büyükşehir Belediyesi’nin engellemesiyle karşılaştı. Büyükşehir Belediyesi bu alanın önce kentsel dönüşüm alanı olduğunu söyledi, bu kararın yargı tarafından bozulduğu anlaşılınca bu sefer kamulaştırma yapıldığı iddia edildi, bölgenin Düzenle Ortaklık Payı(DOP) sonucu oluşmuş üzerinde mülkiyet olmayan kamu alanı olması nedeniyle geçersiz olduğu anlaşılınca bu sefer bölgenin 30 bin m2den büyük olduğu için Büyükşehir Belediyesi’nin yetkisinde olduğu iddia edildi, bunun da yürürlükten kalkan yasaya ait bir hüküm olduğu açık biçimde kendilerine gösterilince, en son olarak cadde kenarındaki park yapımının Büyükşehir’de olduğu iddia edilmeye başlandı. Görüldüğü gibi amaç baştan belli... Bütün çaba bu amaca gerekçe üretebilmek için... Bir başka iddia da Büyükşehir Belediyesi’nin alana yönelik proje hazırladığı ve ihaleye verdiği iddiası... Ortada tüm parkları kapsayan torba ihale dışında ihale yapıldığına ilişkin herhangi bir bilgi ve kayıt yok. Eğer ihaleye verilmişse niye bölgeye ihaleyi alan şirketin araçları değil de Büyükşehir Belediyesi’nin araçları giriyor o zaman” diye sordu.

Bölgeye yeşil kuşak kazandıracağız...

Çankaya Belediyesi’nin Çiğdem Mahallesi’nden başlayarak Birlik Parkı’nı da içine alarak Çukurambar’a uzanan yeşil koridor içinde bir dizi park projesi yaptığını, Kamu İhale Kanunu uyarınca açık ihale biçiminde gerçekleştirilen ihaleyi yüklenen yüklenici ile sözleşme yapıldığı ve park yapımı için alanın kendisine teslim edildiği bilgisini veren Tanık, “Burada yapmak istediğimiz 50 bin m2’ye yakın bir yeşil alanı Ankaralıların hizmetini sunmak... Bunun ilk parçası olarak 7000 m2’lik bölümün inşaatını yapmaya çalışıyoruz. Bu niçin engellenmeye çalışılır, bunu anlamak mümkün değil. Biz burayı birilerine rant kazandırmak için değil, kent rantından halkı yararlandıracak bir hizmet için, bölgeye yeşil alan kazandırmak için kullanıyoruz. Biz Büyükşehir Belediyesi kamusal alanları, yeşil alanları vb. bireysel rant amacıyla yapılaşmaya açtığı zaman karşı çıkıyoruz. Büyükşehir Belediyesi bize bir alanı rant amaçlı değil toplumsal amaçlı olarak kullanmaya çalıştığımız için karşı çıkıyor ve engellemeye çalışıyor. Fark buradadır. Büyükşehir Belediyesi burayı Çankaya yaparsa siyaseten güç kazanır kaygısı ile burayı bizim yapmamızı istemiyorsa; Büyükşehir’de bizim mülkiyetimizde bile olsa projelendirdiğimiz herhangi bir parkın yapımını üstlenebilir, hatta hazırladığımız projeleri de kendilerine veririz. Yeter ki Büyükşehir Belediyesi Çankaya’da halkın yararına bir çivi çaksın, değil engellemek, en büyük destekçisi oluruz. Çankaya Belediyesi olarak hiç kimseyle çatışma diye bir derdimiz yok. Çankaya’ya kim ki bir avuç yeşil alan kazandırırsa, Çankaya Belediye Başkanı olarak buradan açık biçimde duyuruyorum, o kimsenin elini öpmeye hazırım, Büyükşehir Belediye Başkanı kedi kuklası ile uğraşacağına kent bütününe yönelik kapsamlı ve gerçek Büyükşehir hizmetlerini gerçekleştirsin” diye konuştu.
22.05.2012

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder